به گزارش تیم خبری سوشال پورت

این پارچه نه تنها وضعیت شما را اصلاح می کند، بلکه به راحتی قابل کشش، الاستیک، قابل شستشو و تنفس است، پوشیدن آن برای مدت طولانی راحت است.

یادگیری ماشینی به بافت های خود نیرو اجازه می دهد تا وضعیت بدن را اصلاح کنند

یک عنصر مهم سلامتی وضعیت بدن است. درد و ناراحتی می تواند ناشی از وضعیت بد طولانی مدت باشد، مانند خمیدگی یا خم شدن به یک طرف. علاوه بر این، نشان داده شده است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، مشکلات بینایی، سکته مغزی و اختلالات اسکلتی عضلانی را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این مشکلات و بهبود سلامت دانش آموزان و افراد کم تحرک، راه حل هایی برای کمک به افراد برای اصلاح وضعیت بدنی خود مورد نیاز است. کاستی های فن آوری های نظارتی موجود مانع پذیرش گسترده آنها می شود. محققان پارچه‌ای راحت، بادوام و با انرژی خود را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند با حسگرها ترکیب شود تا به درستی وضعیت بدن در زمان واقعی برای رفع این مشکل کمک کند.

برای ایجاد پارچه خود نیرو، از نانو ژنراتورهای سه‌الکتریک (TENG) استفاده شد که از حرکت برای جمع‌آوری انرژی مورد نیاز برای تامین انرژی حسگرهای کنترل وضعیت بدن استفاده می‌کنند. یک الگوریتم یادگیری ماشینی یکپارچه اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط حسگرها را تجزیه و تحلیل می‌کند و می‌تواند بازخورد فوری ارائه دهد و به کاربر اطلاع دهد که چه زمانی نیاز به تغییر وضعیت دارد.

این فناوری در مقاله ای که اخیراً در آن منتشر شده است توضیح داده شده است تحقیقات نانو

کای دونگ، نویسنده مقاله، محقق مؤسسه نانوانرژی و نانوسیستم پکن، آکادمی علوم چین، می‌گوید: «افراد اغلب در زندگی روزمره خود در حالت‌های مختلف و نادرست می‌نشینند که منجر به درد و ناراحتی می‌شود.» این “بیماری نشستن” می تواند کاهش یابد اگر افراد بتوانند وضعیت نشستن خود را در زمان واقعی مشاهده کنند و در حالی که انواع خاصی از لباس های ساخته شده از پارچه های هوشمند را می پوشند. با استفاده از جلیقه نشستن خودمان، کاربران می توانند تغییر وضعیت بدن خود را روی صفحه مشاهده کنند و تنظیمات لازم را انجام دهند.

پارچه فانتزی از اتصال الیاف نایلون و فیبر رسانا ساخته می شود. الیاف پارچه با حرکت کاربر کشیده و منقبض می شود. حرکت و تماس مداوم دو الیاف باعث تولید الکتریسیته می شود، پدیده ای که به عنوان برق رسانی تماسی شناخته می شود.

این پارچه به راحتی کشیده می شود، بادوام، قابل شستشو و تنفس است، می توان آن را به راحتی برای مدت طولانی پوشید. این آن را برای نظارت طولانی مدت وضعیت بدن ایده آل می کند. به گفته نویسنده ژونگ لین وانگ، صندلی Hightower در دانشکده علوم و مهندسی مواد و پروفسور Regents در موسسه فناوری جورجیا در ایالات متحده، عواملی مانند دوام و راحتی در نحوه استفاده مردم از منسوجات هوشمند مهم هستند.

وانگ گفت: «انعطاف پذیری، کشش پذیری و قابلیت خم شدن همه به راحتی حسگرهای پوشیدنی کمک می کند. اما این عوامل بر عملکرد پارچه نیز تأثیر می‌گذارند. این پارچه به دلیل ساختار بافتنی خود کشش خوبی دارد که عملکرد آن را نیز افزایش می دهد و کشش بیشتری ایجاد می کند.

علاوه بر راحتی پارچه، یکی دیگر از جنبه های مهم، قابلیت اطمینان کنترل وضعیت بدن است. حسگرها مستقیماً به بافت در امتداد ستون فقرات گردنی، سینه ای و کمری دوخته می شوند. این وضعیت‌ها به جمع‌آوری داده‌ها در مورد رایج‌ترین وضعیت‌های خمیده، مانند حالت قوزدار کمک می‌کنند. سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط حسگرها توسط یک الگوریتم یادگیری ماشینی تفسیر می‌شود که اطلاعات مربوط به نحوه نشستن کاربر را پردازش می‌کند، وضعیت نشستن او را طبقه‌بندی می‌کند و نحوه تنظیم وضعیت خود را در صورت درخواست دنبال می‌کند. این سیستم در 96.6 درصد موارد قادر به تشخیص دقیق موقعیت کاربر است.

با این ترکیبی از قابلیت پوشیدن و دقت، محققان امیدوارند که این جلیقه نظارت خودکار به دانش‌آموزان و کارگران کم تحرک کمک کند تا از درد، ناراحتی و مشکلات سلامتی طولانی‌مدت جلوگیری کنند. دونگ گفت: “ما معتقدیم که جلیقه نظارت بر پایه TENG یک راه حل پزشکی قابل اعتماد برای نظارت غیرتهاجمی طولانی مدت ارائه می دهد.” همچنین دامنه وسایل الکترونیکی پوشیدنی مبتنی بر تریبوالکتریک را گسترش می دهد.

این مطالعه توسط برنامه ملی تحقیق و توسعه کلیدی چین، بنیاد ملی علوم طبیعی چین، بنیاد علوم طبیعی شهرداری پکن، و بنیادهای تحقیقات بنیادی دانشگاه های مرکزی تامین شد.

مرجع: “منسوجات حسی بافتنی خود نیرو برای نظارت و تصحیح وضعیت بی تحرک با یادگیری ماشین” توسط یانگ جیانگ، جی آن، فی لیانگ، گویو زو، جیا یی، چوان نینگ، هونگ ژانگ، کای دونگ، و ژونگ لین وانگ، 24 ساله سال ها. می 2022، تحقیقات نانو
DOI: 10.1007/s12274-022-4409-0منبع

لطفا ستاره بده (سمت چپ بیشترین امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.