به گزارش تیم خبری سوشال پورت

یک دیود ساطع کننده نور آلی انعطاف پذیر با بستر طبیعی میکا، درخششی قوی، شبیه به نور یک شمع از خود ساطع می کند. اعتبار: اندی چن و امبروز چن.

شمع ها با درخشش ملایم و دنج، فضایی را برای یک شام خاص یا فقط یک شب آرام در خانه ایجاد می کنند. با این حال، برخی از منابع نور جایگزین، مانند شمع های الکترونیکی، نور آبی ناخواسته ای را در طول موج هایی منتشر می کنند که با ریتم شبانه روزی بدن تداخل دارد. اکنون محققان در مجله گزارش می دهند مواد الکترونیکی کاربردی ACS ال ای دی ارگانیک انعطاف پذیر بهبود یافته ای تولید کرد که نور شمع مانندی را برای روشنایی انعطاف پذیر و نمایشگرهای هوشمند منتشر می کند که مردم می توانند به راحتی در شب از آن استفاده کنند.

پیش از این، Jwo-Huei Jou و سایر محققان، OLED هایی را توسعه دادند که نور سفید گرمی شبیه به شمع ها از خود ساطع می کردند. با این حال، دستگاه‌ها همچنان نور آبی ساطع می‌کنند که می‌تواند با کاهش تولید ملاتونین در بدن، خواب را مختل کند.

این دستگاه ها از مواد سفت ساخته شده بودند و قابل خم شدن نبودند. یکی از گزینه‌های انعطاف‌پذیر کردن آن‌ها، استفاده از یک بستر پلاستیکی است، همانطور که برای سایر OLED‌ها انجام شده است. اما پلاستیک ها در برابر خمش مکرر مقاومت نمی کنند. یکی دیگر از گزینه های بستر میکا است، یک ماده معدنی طبیعی مقاوم در برابر دماهای شدید که می تواند به ورقه های انعطاف پذیر و شفاف تبدیل شود. بنابراین، ژو، یینگ هائو چو و همکارانشان می‌خواستند یک OLED حتی بهتر بسازند و آن را روی بستر میکا بکار ببرند و نوری شمع‌مانند با دوام، انعطاف‌پذیر ایجاد کنند.

محققان یک فیلم شفاف از اکسید قلع ایندیم را روی یک صفحه شفاف میکا به عنوان آند یک LED اعمال کردند که می تواند 50000 بار بدون شکستن خم شود. در مرحله بعد، تیم ماده درخشان را با هم مخلوط کردند H، H’-dicarbazole-1,1′-biphenyl با رنگهای فسفری قرمز و زرد برای به دست آوردن یک لایه تابش نور. سپس این لایه بین محلول های رسانای الکتریکی با یک آند در یک طرف و یک لایه آلومینیومی در طرف دیگر قرار گرفت و یک OLED انعطاف پذیر ایجاد کرد.

هنگامی که یک جریان مستقیم به دستگاه اعمال می شود، نور گرم روشنی با طول موج آبی کمتر از نور طبیعی شمع ساطع می کند. محاسبات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض یک LED به مدت 1.5 ساعت، تولید ملاتونین را در انسان تا حدود 1.6٪ مهار می کند، در حالی که نور یک لامپ فلورسنت فشرده سفید سرد، تولید ملاتونین را تا 29٪ سرکوب می کند. محققان می‌گویند انعطاف‌پذیری ال‌ای‌دی ارگانیک شمع‌مانند، امکان طراحی دستگاه‌های شبانه بدون نور آبی را فراهم می‌کند.

مرجع: “نور شمع ال ای دی ارگانیک انعطاف پذیر روی میکا” توسط تانگ هائو چن، هائو جن چن، چینگ یو ونگ، فنگ-رونگ چن، د شیانگ لیو، سون-زن چن، ینگ-هائو چو و جوو هوی ژو . 9 مه 2022 مواد الکترونیکی کاربردی ACS.
DOI: 10.1021/acsaelm.2c00123

نویسندگان بودجه وزارت علوم و فناوری (تایوان، جمهوری چین) را تأیید می کنند.منبع

لطفا ستاره بده (سمت چپ بیشترین امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.